Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

 

Fotografie z nových domovů: http://www.hasicarna.snadno.eu/Bydli-jinde.html?

 

-------------------------------------------------

Vrh V - 10. 2. 2016

Quintana z Hasičárny + Niffer´s Machu Mecatl

 

     Náš pokus o kalifornské homozygoty. Uplatnili jsme řízený imbreeding.

 

VIP

    Standardní crested, ze které se vyklubal homozygot!

 

Váňa

    Červený US crested se dvěma bílými chloupky v koruně. Kaliforňan k tomu. A homozygot???

 

-------------------------------------------------

Vrh U - 6. 2. 2016

Niffer´s Sheba + Niffer´s Machu Mecatl

 

Uran
  Červený hladký sameček, který se nevybarvil do kalifornské. Navíc mu zůstaly ušoplesky jak ze zverimexu! Zůstal jako mazlík v Kolíně.

 

Uugii
  Červený, crestedí, kalifornský. :-)

-------------------------------------------------

Vrh T - 22. 11. 2015

Jasmína z Hasičárny + Niffer´s Machu Mecatl

 

     Kolem Jasmíny jsme opět opatrně našlapovali a těšili se, že UŽ porodí!!! Samozřejmě má svou hlavu a úplně s tím nechvátala. Leč začala rodit ve chvíli, kdy jsme se vrátili z výstavy v Lysé nad Labem a začali čistit kotce. Takže jsme byli toho!
     První porod v novém prostoru v Kolíně.

 

Tuta

 

Tuty
   Umírá bez udání důvodů po 3 dnech života.

 

Tuto

 

Tuten

 

Tutifruti

 

 

 

-------------------------------------------------

Vrh S - 10. 6. 2015

Jasmína z Hasičárny + Faver z Westminsteru

 

     Další genetické šílenství s naší spřátelenou chovnou stanicí Westminster.
     Jasmína začala rodit ve chvíli, kdy jsme měli návštěvu. A tak jsme celí vyjevení dělali prodní báby a těšili se, cože z ní vypadne. Ihned po porodu jsem byl zklamán. Samí kluci a podivné barvy! Ale pak!!! Pak, když uschli, jsme se nadchl. Zároveň se zbláznil a nechal si doma samečka, kterého vůbec nepotřebuji, ale  který se mi úděsně líbí! Další sameček odcestoval do výše zmíněné CHS Westminster. A poslední byl k prodeji.

 

Sex
  Zůstává v domovské CHS, více info v jeho profilu.

 

Sinátra
  Docela pěkně šimlovaný sameček čokoládové barvy s oranžovou. Odešel do CHS Westminster, která zapůjčila samce pro tento vrh.
12. 9. 2015 odjíždí do Itálie z důvodu nevyužití v chovu.

 

 

Sámer
  Čokoládový sameček, pro kterého si došli naši známí. Vyzvedli si ho o prázdninách 2015 v již téměř vystěhovaném bytě. Prvotní nadšení se přetavilo v alergii a víme, že byl nabízen na facebooku k prodeji. Jeho další stopy jsem ztratili.

 

-------------------------------------------------

Vrh R - 2. 6. 2015

Kordula Brusinka + Niffer´s Machu Mecatl
 

     Náš další pokus o zajímavé spojení s kaliforňanem. A zároveň náš první oficiální jedináček.

 

Ramadán
  Buřtík s porodní váhou 157 g se narodil za naší nepřítomnosti. Jedná se o kalifornského nestandardního červeného šimla s minimem bílé v korunce. Ale i tak jsme rádi, že zůstává u našich přátel v Plzni.

 

-------------------------------------------------

Vrh Q - 17. 5. 2015

Niffer´s Kendra + Niffer´s Machu Mecatl

 

     Dlouho očekávaný vrh potenciálních kaliforňanů!
     Kendra začala rodit v pátek ráno před odchodem do práce. A rodila tak zkušeně, jako když Jarda Jágr střílí branku. Vše šlo bez problémů a my se do hodiny mohli těšit ze čtyř UK crestedů. Resp. tří standardních crestedích holčiček a jednoho NS crestedího kluka.
     - A nastal čas očekávání, kdože se nám vybarví! Trochu jsme kolem toho šíleli a pořád fotili:

 

Queen

 

Quartira

 

Quintana

 

Quido

 

 

 

-------------------------------------------------

Vrh P - 24. 3. 2015


Kordula Brusinka + Niffer´s Antylar
 

     Svéhlavá Korudla si zase udělala, co chtěla! :-) Se samcem byla přes 3 měsíce a samozřejmě porodila ve chvíli, kdy jsme nebyli doma. Nicméně překvapila. Standardní šimlovaná saténová samice? - To si necháme líbit!

Penny
   Zůstala v našem chovu. Takže více vizte sekci "Morčátka".

 

Proglas

 

 

-------------------------------------------------

Vrh O - 19. 11. 2014


Jasmína z Hasičárny + Helvetia´s Balbiani
 

     ...aneb Když se na něco moc těšíte, nemusí to dopadnout dobře... A taky že ne. Jasmína zvětšila svou váhu téměř o 600 g. Očekávali jsme velikou nadílku. Místo toho se narodil váhově nesourodý vrh, který  navíc začal porodem samičky nohama napřed. A vůbec celý vrh byl špatný. Narodilo se 5 mláďat. Dvě zemřela rovnou po porodu. Další dvě do týdne. Přežila jedna jediná samička. Je nám to líto!
     Dlužno dodat, že ve stejný den, resp. noc, co se narodila óčka, se narodil i náš synovec Šimon! A to bez jakýchkoliv komplikací! Ať se mu daří!

O-ou
   Samičku jsme sice těsně před Vánoci 2014 předali v Praze na Hlavním vlakovém nádraží nové majitelce, ale do měsíce přišla špatná zpráva. I O-ou umřela.

 

Ottawa
  Čokoládová samička.

 

Oktáva B 2007-2015
  Černá samička.

 

 

-------------------------------------------------

Vrh N - 1. 11. 2014

 
CZCH Niffer´s Kendra + CZCH Niffer´s Antylar

     Dlouho očekávaný standardní vrh červených trojčátek. V původním plánu bylo jedno si nechat, leč ušiska se moc nepovedla, a tak jsme je poslali do světa.
     Vrh se narodil za naší nepřítomnosti, Kendra zvládla vše naprosto sama a nezbyla po ní ani kapka krve. Byla vzornou matkou.

 

Na
   Samička Na s narodila s podivnýma ušima, které během dospívání sice měnily svou vizáž, ale i tak neplnily zcela výstavní ambice. A tak se vydala do Prahy plnit funkci mazlíka.

    

Ny
   Ny odjela díky přepravě CHS DaMi (děkujeme) do nového domova až k Brnu. Dostala se do chovatelské stanice společně s bráchou Nu. Oba sklidili obrovský úspěch se svou barvou i pigmentem. Jsme rádi!

 

Nu
  Odcestoval společně se sestrou Ny, a tak veškeré informace jsou shodné.
 

-------------------------------------------------

Vrh M - 10. 7. 2014

 
Jasmína z Hasičárny + Mael from Mark Rubery stud

     Co my všechno s tímto vrhem zažili! 1. května 2014 cestu z Plzně do Českých Budějovic vlakem, náseldně do Dubného autobusem. A to samé zpět! :-D Za měsíc cesta vlakem z Plzně do Budějovic s výlukou 1/3 cesty v ukrutném vedru. A to ještě nebylo to nejhorší! Cesta zpět, stejná výluka, leč zpoždění k tomu. A rovnou 180 minut! Nikdy jsem netušil, že strávím tolik času v Katovicích! Zdravíme Irenu! :-D
     Zkrátka se odehrály věci, které si budu pamatovat celý život!
     Jasmína měla rodit o prázdninách. A přesně v termínu, kdy jsme pobývali v Novi Vinodolski v Chorvatsku. Holka je to šikovná, začala rodit 3,5 hodiny po našem návratu!
     Za spolupráci, podporu, rady a tak děkujeme CHS Westminster.

 

Mechtilda   

     Mechtilda, čokoládová samička s oranžovým pruhem na hrudi, novým majitelem překřtěná na Tyldu, nás opustila dne 16. 9. 2014. Osobně jsme ji dovezli tramvají číslo 4 na plzeňskou Košutku. A jsme nadšeni, že se stala součástí chovu naší spřátelené CHS Golden Bay. Protože zde vykonáváme nepravidelné inspekce, je jasné, že její růst budeme sledovat nejen na www stránkách, ale také bedlivým okem.
     Martine, díky!

 

Melichar     

 

Mizuki    

     Vytoužená čokoládová šimlička vypadala v průběhu svého dětského vývoje různě. Ale čím více stárla, tím se formovala a barvila. Až to dotáhla na pěkné šimlování, slušné uši a pěknou čokoládovou barvu.
     Bude využita v chovu čokolád. Uvidíme, co vše z ní ještě vypadne... :-)
 

Muf

     Úžasný a milý černý šiml Mufík odcestoval 4. 9. 2014. Bydlet bude v rodině, která má již několik vymazlených morčíků. Jsme rádi!

 

-------------------------------------------------
Vrh L - 24. 4. 2014


Kordula Brusinka + CZCH Niffer´s Antylar

     Nu, a přesně měsíc po vrhu K přišel na řadu vrh L. Kordula začala rodit v osm hodin ráno, když jsme museli utíkat do práce. Vše zvládla sama a "pochlapila" se! Nádherný celostandardní vrh! I se šimlíky a satény! Co si více přát?
 

Leo
   

     Leoušek krásně prospíval, kulatil se, ale i přesto dne 27. 5. 2014 umírá. Z naprosto nepochopitelných důvodů. Sdílel ubikaci s bráchou Lumírem, kterému se nic nestalo... Je nám to líto.

 

Lejla

     Lejla nás opustila do nového domova v Hradci Králové dne 30. 5. 2014. Její předání zpočátku vypadalo bezproblémově - nová majitelka má v Kolíně kamarádku, která byla ochotna morčinku převézt. Nakonec se její pobyt v Kolíně trochu protáhl, ale vše dobře dopadlo. Ať se jí daří!
 

 

Lumír

     Tento saténový sameček trpěl - nikdo ho nechtěl! :-D Už jsme měli strach, že zůstane na ocet. Přitom je to luxusně zbarvené zvíře! Nakonec našel své místo v CHS Ze Svinova. 13. 6. 2014 jsme ho převezli z Plzně do Olomouce, kam si pro něj nová paní majitelka dojela.
 

 

-------------------------------------------------

Vrh K - 24. 3. 2014


 

 

 

 

 

 


 

Jasmína z Hasičárny + CZCH Niffer´s Antylar

     = naše astraktní umění, která nám při určování barev dost zamotalo hlavu...
     Jasmína byla přiložena k Antíkovi na Silvestra roku 2013. Přesně o 82 dní později porodila nádherné barevné nadělení. Rodit začala 4 minuty po půlnoci.

 

Kim  

     Do nového domova jsme ho odvezli jako posledního - 3. 5. 2014. Útočiště našel v Hradci Králové u pečující rodiny a morčecícho kamaráda.

 

Kam  

     Jediná samička vrhu a také jediná červená. Chvíli jsme přemýšleli o tom, zda v sobě nemá černé chlupy, ale nemá!
     Do nového domova odcestovala 27. 4. 2014 společně s bráchou Kutrapálím.
 

Kutrapálí  

     Kutrapálí - jméno, které jsme fonetickým způsobem "obšvihli" z našeho oblíbeného seriálu. Pěkný šimlovaný sameček, který odešel do nového domova společně se ségrou Kam.

 

-------------------------------------------------

Vrh J - 4. 9. 2013

Kordula Brusinka + Magellon from Mark Rubery Stud

     ... aneb "naši tygříci". 
     ... aneb naše gentické pokusy.
     ... aneb prolnutí červené šimlice s čokoládovým importem. Za poskytnutí genetického materiálu, péči a příkladnou spolupráci vřele děkujeme CHS Westminster! 
     Dlužno dodat, že se jedná o vrh, u jehož porodu jsme byli přítomni. Začal v 19,35 a jako první na svět vykoukla Jamaika. Následoval Jurášek a Jo. Právě Jo se vykulil téměř zároveň s Juráškem a Kordula nestíhala rozbalovat. Proto jsme protrhli plodový obal my. Předposlední se objevila Jasmína a poslední obřík Jürgen.
     Když jsme u vah. Jedná se o dost váhově nesourodý vrh. Dle pořadí narození jsou porodní váhy následující: 66 g, 58 g, 68 g, 96 g a 106 g!
     Vůbec tohoto vrhu nelitujeme a věříme, že třeba díky nám se někdy objeví čokoládový šiml.  

 

Jamaika    
 

     Samička s nepravidelným šimlováním a bílou skvrnkou na hlavě, která stejně jako všechny její sourozenci nese vlohu pro čokoládovou barvu, odešla do nového domova dne 9. 10. 2013 společně se svou sestrou Jo. Jako šimlice by možná snesla uplatnění v chovu, ale nakonec jsme rádi, že se bude mít dobře.

 

Jo              
 

     Krásná černo-červená samička, jak je již napsáno výše, odešla do nového domova se setrou Jamaikou. Jejich majiteli je rodina s dětmi.

 

Jasmína    
 

     Jasmína zůstává doma a více informací se dozvíte v jejím profilu v sekci "Morčátka".

 

Jurášek

     Zemřel 18. 9. 2013, téměř na hodinu po 14 dnech života.
     Juráška provázela od narození smůla. Narodil se naráz společně s Jo, matka ho nevybalila, a tak jsme mu protrhli plodový obal my. Nadechl se a žil. Ale narodil se s malinkatou porodní váhou a ani následně moc nepřibýval. Jeho tělo bylo od pohledu malé, spíše poskakoval než chodil.
     Dokladem jeho tělesné nedostatečnosti je, že se narodil s 58 g a po dvou týdnech zemřel s 63 g...
     Je nám ho líto, ale asi to tak mělo být, příroda rozhodla.

 

Jürgen     
 

     Sameček, který se narodil jako poslední, ale jako největší z vrhu, nositel vlohy pro čokoládovou barvu, odcestoval do nového domova dne 7. října 2013. Nestěhoval se daleko, asi o tři baráky od nás!
     Má mohutnou stavu, obří uši. A jak jsme ho pozorovali, vypadá to, že si toto fyzické vlastnosti udrží i do dospělosti.

 

---------------------------------------------------------

Vrh I - 15. 8. 2013

Niffer´s Kendra + Niffer´s Antylar

     Dlouho, téměř rok, jsme nemohli překonat nešťastnost vrhu I. Zemřela na něj jak Amála, tak Doubravka. Až Kendra zvládla vše tak, jak měla.
     Jakási nepřejícnost však potkala i ji. Měsíc bydlela se šimlem Maurem, ale nezabřezla. Až po přestěhování k Antíkovi, jejímu dánskému spoluimportu, se dobrá věc podařila.
     Jako prvorodička zvládla vše na jedničku. Vzorně mláďata očistila i vybalila. Ale přesto! S porodem si počkala na jediný den prázdnin, kdy jsme nebyli doma! Ještě v osm ráno jsme ji kontolovali, a nic! A kolem desáté babička zjistila, že jsou 3 na světě! Netrvalo dlouho a přibylo ještě jedno.

 

Inri                           

     Jediný sameček vrhu - Inri - jehož jméno je skutečně inspirováno křížky v nebezpečných zatáčkách (ano, víme, to to znamená) opustil rodnou hroudu jako třetí v pořadí, konkrétně dne 25. 9. 2013 v 19,45. U Plazy v Plzni si ho vyzvedla slečna ze Stříbra. Inriho doma čeká snoubenka z CHS Marsyas. Držíme palce, ať se mu daří!    

 

Iluze                         
 

     Rostla rychle, rostla do krásy! A tak jsme ji 11. 9. 2013 v 17,00 poslali do světa, snad i dělat radost. Na Skvrňanech u Alberta si ji vyzvedla mladá nová majitelka, která - k našemu velkému překvapení a obrovské radosti - přinesla i dárek. Obrázek! Jeho fotokopii můžete vidět zde! Velmi děkujeme! :o)

 

Impresse                  

     Impressi jsme předali 5. října 2013 na výstavě ve Velvarech. Nová majitelka s ní počítá jak do chovu, tak na výstavy. Uvidíme, jak si povede. Držíme jí palce, a to i v "rodinném" životě. Čeká na ni sameček z CHS Marsyas.
 


Isabella                    

     Dne 16. 9. nás Bella opustila. Přestěhovala se však jenom kousíček - do plzeňských Vinic k našim známým, kteří ve své době vlastnili Exíka. S Isabellou máme ještě plány, uhlídáme, co se povede...

     

-----------------------------------------------------------

Vrh CH - 17. 9. 2012

CZCH a CZGCH Doubravka z Hasičárny + Taxus Cavia Berusia

     To vám byl ale hodný vrh! Doubravka si s porodem dávala načas. Sledovali jsme jí dnem a nocí, přenášela dávno za námi vypočítaný termín a ona stále nic. Až v úterý v podvečer, za naší přítomnosti a v ubikaci společně s tetou (resp. matkou a babičkou) Amálou porodila 3 krásné potomky. 2 kluky a 1 holku.
     Měli jsme z nich velkou radost. A ještě větší, že se jednalo o naprosto bezproblémový, až vzorňácký vrh. Malí vůbec nezlobili, od začátku byli hodní, mazliví, neřvali, nepískali, a to ani při oddělení! Neuvěřitelné...
     Jenom nás mrzí, že se nepovedla šimlovatá holčička. Nu, uvidíme, co přinesou vrhy příští...
     Na tento vrh bylo založeno v Kolíně, kde před letními prázdninami pobývala Doubravka s Taxíkem. Od cca 10. července se pak Doubravka přestěhovala na letní byt do Zruče nad Sázavou, kde pod dozorem statné ošetřovatelky nejmenované M. N. úspěšně kynula.

Charms

     Tento sameček se narodil, jak vidno z fotky, s krásnou kulatou hlavou. Jeho cesta za novou majitelkou byla strastiplná, ale dopadla ke spokojenosti všech! Představte si! Ve čtvrtek 18. října 2012 započal svou cestu do nové domoviny. Ve škole jsem ho předal Báře z CHS Marsyas. Tak ho u sebe ubytovala do soboty 20. října 2012 a společně se sestrou Chalífou jej přepravila na výstavu do Litoměřic. Zde ho předala paní Daně, která ho převezla do Prahy své kamarádce Gábině. U paní Gábiny pak strávil noc ze soboty na neděli, v neděli odcestoval na výstavu do Brna, kde si ho vyzvedla nová majitelka a odvezla si ho domů, tj. do Frýdku - Místku.
     Věříme, že Charms bude dobře reprezentovat naši CHS.

 

Chrastítko

     Další sameček vrhu CH. Na první pohled nejméně povedený, nabízeli jsme ho na mazlíka. Od začátku měl trochu světlejší barvu a nejprotaženější čumáček.
     To mu ale nezpůsobovalo žádný handicap. Vše doháněl svou roztomilostí a mazlivostí.
     Chrastítko nás opustil ve středu 24. 10. 2012. Cestou vlakem jsem ho vysadil na nádraží v Berouně, kam si pro něj přišla nová majitelka.
     Chrastítko se prodal na aukru.

 

Chalífa

     Krásná, krásná, krásná samička, povedená snad po všech stránkách. Všichni naši známí se divili, že jsme si ji nenechali do chovu. Když naší vysněnou je šimlička... A proto jsme i Chalífu vyslali do světa.
     O její přepravu se opět postarala Bára z CHS Marsyas. Společně s Charmsem jsem ji ve čtvrtek 18. 10. 2012 předal, do soboty spala v Holoubkově a následně ocestovala na výstavu do Litoměřic, kde si ji vyzvedla nová majitelka a odvezla ji do Loun.
     Chalífa má určitě výstavní ambice a jsme zvědaví, zda ji na nějaké výstavě potkáme.
     Doplněno dne 6. 3. 2013 - Výstavy pro Chalífu skončily velmi záhy. Za svůj první výstavním pokus dostala disk za pěšinku na břiše. A majitelka ji dala do prodeje jako chovu nevhodnou. Je nám to líto.
     Doplněno dne 10. 3. 2013 - Dozvěděli jsme se, že Chalífa byla prodána. Putuje do CHS Halelujah, kde bude použita do chovu červených skinníků. Tam jí nějaký vírek v srsti vadit nebude... Máme radost!!! ( http://www.halelujahskinny.cz ).
     Pozn. pro rejpaly: Ano, my víme, že "chalífa" je rodu mužského. Ale nám se to líbí jako "ta Chalífa"! :-)

 

-----------------------------------------------------------

Vrh H - 9. 3. 2012

CZCH a CZGCH Doubravka z Hasičárny + Taxus Cavia Berusia

     Vrh H je první vrhem, který se narodil v Kolíně. Doubravka již byla na rozpadnutí a nás čekaly jarní prázdniny, a proto jsme ji (morčatáři, nekamenujte) převezli do Kolína. Hned tu noc porodila dva zdravé krásné šimlíky.
     První týden strávili v Kolíně a hned poté se přestěhovali do domovského působiště do Plzně. Zde si žili klidným a spokojeným životem ve společné domácnosti s Doubravkou a Gordikonem, který byl z nedostatku času okamžitě připuštěný k Doubravce.
     Tento vrh také v rámci mazlení navštívili naši školu - zde si Halámku i Hasičáka přebrala naše kolegyně Radka s dětmi a užívali si společné odpoledne.
     Taxík se opět pochlapil a věříme, že jeho potomci budou zdraví a silní!

Halámka
  

     Halámka byla pojmenována po našem bývalém studentovi J. H. Zdravíme Honzu! :-D Pěkná, silná, statná samička, které světlá zadní packa brání výstavní činnosti, měla velké chutě do života. Zůstala u nás o týden déle než její brácha. Dne 5. 4. 2012 jsme ji převezli do Brna, kde si ji (po předchozím dlouhém e-mailovém rozmýšlení) na hlavním vlakovém nádraží převzala nová majitelka.
     U Halámky máme ještě jednu raritu! Je to naše první morče, které jsme vezli na kole! Více informací po konrétním dotazu... ;-)

Hasičák

     Jak jinak by se mohl jmenovat samec v CHS z Hasičárny?!? Milý nestandardní šimlík s námi pobyl do
13. 4. 2012, kdy jsme ho v rámci výletu do Ústí nad Labem převezli nové majitelce. Halámku by měly v novém domě čekat nápadnice. Tak uvidíme, jak se mu bude dařit!

 

-----------------------------------------------------------
Vrh G - 22. 1. 2012

Quintana Pod Stránskou skálou + Taxus Cavia Berusia

     Jak je již naším dobrým zvykem, opět jsme si pro účely tohtoto vrhu zapůčili samečka. Tentokrát geneticky velmi zajímavého hladkého Taxíka, kterého jsme si vyzvedli v Povrlech u Ústí nad Labem.
     Taxík je velmi zajímavý - červený, hladký, ale z půlky teddík. Více informací o něm v sekci "Naši kamarádi".    
     První jeho samičkou v Plzni byla Amála. A společně pak dali 2 slušné samičky a 1 náderného samce s úžasnou hlavou!
     U porodu jsme tentokrát byli. Amála si vybrala večer, kdy u mě doma spala kamarádka Maruška. A byli jsme po pořádné pařbě! :-D Když jsme přišli k pixle, ve které byla Amála umístěna, aby svým nočním životem nerušila návštěvu a návštěva ji, již se pod ní tetelila 3 klubíčka.
     Problematická místa Taxíka se neprojevila. Žádné mládě neovlivnily jeho 3 bílé chloupky na noze a ani jeho vírek. Jeho hlava se ovšem projevila, a to jsme rádi!    
     Díky tomuto vrhu jsme doma vítali samé návštěvy. Několikrát je zažily Zamračenky, přišla se podívat malá Štěpánka, dále současní majitelé našeho Exíka a také Hafeeďátka! Všem děkujeme za návštěvu!
     V závěru také děkujeme majitelce Taxíka za jeho zapůjčení!
 

Gavora  

     Gavorka nás opustila v netradiční den - 29. února 2012. Před budovou našeho gymnázia si ji vyzvedla mladá slečna. Za čekání způsobené komunikačním šumem se omlouváme! Gavorku pozdravujeme do nového domova a přejeme ji, stejně jako všem našim odchovancům, hodně zdraví a péče od nových majitelů.
     Ještě ke genezi jména - všichni, kdo znáte stolní hru "Dostihy a sázky" si jistě vzpomenete! Jeden ze zde prodávaných koňů se jmenuje Gavora! A mohli jste si ji koupit za 5000 herních korun. A byl to nejlevnější kůň celé hry - umístěn hned za startem! Vzpomínáte?

Gaia

     V případě jména Gaiy jsme se nechali inspirovat bohyní Země. Snad jí tedy toto božské jméno přinese i božský život!
     Gaia nás opustila jako první - již ve věku 5 týdnů se odstěhovala do CHS Lucky Diamond Luk. Její předání byla slušná hurá akce! :-D Ten den, tj. 18. února, jsem byl v Praze na zkoušce. Při zpáteční cestě do Kolína jsme se s budoucí majitelkou domluvili, že ji dovezu ještě ten den do Prahy do Klánovic. A tak jsem si dal ten den 2x cestu osobáčkem do Prahy. Nicméně domluva byla výborná a proto jsme se v 16.30 sešli na zastávce v Klánovicích a Gaiu poslali do nového domova.
     Přímý link na Gaiu: http://luckydiamondluk.webnode.cz/nase-morcata/morcinky/hladke/

Gordikon    ŠAMPION ČR
 

     Ještě před tím, než se Gordikonek odstěhoval do nového domova na Slovensko, absolvoval u nás několik výstav. Zde jsou jeho dosažené výsledky:
01. 4. 2012 - 12. Výstava morčat v Rychnově n. K. - 95 bodů od Lenky Fuksové - 1. čekatelství na šampiona (v bejbíkách)
12. 4. 2012 - 5. CavyShow for Pets Praha - 95 bodů od Evy Dýnkové - 2. čekatelství na šampiona (v bejbíkách)
13. 4. 2012 - 6. CavyShow for Pets Praha - 95,5 bodů od Lenky Fuksové - 3. čekatelství na šampiona (v bejbíkách)
15. 4. 2012 - 7. CavyShow for Pets Praha - 96 bodů od Petra Tejmla - 4. čekatelství na šampiona (v bejbíkách)
29. 4. 2012 - 2. výstava morčat v Přerově - 96,5 bodů od Andrey Kroftové - 5. čekatelství na šampiona (v bejbíkách)


     Na Rychnovské výstavě byl Gordík registrovaný paní Andreou Kroftovou pod číslem 0006/2012. Seznala ho jako krásné zvíře a byla jím nadšena!
     Ještě jako bejbík si stačil vyjezdit za naši CHS titul šampion ČR.
     Jeho poslední výstavou byla výstava v Přerově, tj. 29. 4. 2012, kde jsme se s ním s těžkým srdcem rozloučili a on odcestoval na Slovensko do nové CHS. http://andyland.wbl.sk/
     Věříme, že se Gordikon stihl stát otcem našeho plánovaného vrhu "CH".

 

-----------------------------------------------------------

Vrh F - 25. 3. 2011                                              
Doubravka z Hasičárny + Jasmín Kvítko

 
     Příběh totoho vrhu začíná na internetu. Po dlouhém hledání jsme našli vhodného samečka k Doubravce a začalo mailové komunikování. Dopadlo dobře. A proto jsme v lednu roku 2011 vyrazili v ledové kalamitě vlakem do Žamberku. Lán cesty! :-D Zde jsme si převzali Jasmína a nastalo seznamování, čekání na říji atd. Při návratu zpět do domácí CHS nebyla kalamita, ale pro změnu velmi hustě pršelo...
     Vše se ale vyplatilo. V noci z 24. na 25. března Doubravka, den po své matce, porodila. Přiznáváme, že ačkoliv nás malá morčátka volala po páté hodině ranní svým pokřikováním, únava a rozespání nás přemohlo. Ještě jsme si 10 minut poleželi - i s vědomím, že asi proběhl porod...
     Porod dopadl nadmíru dobře. Všichni narození (dva kluci a holka) zdědili krásné kulaté hlavy, velmi tmavou červenou barvu - zejména Ferda. Tak třeba se s nimi jednou potkáme na výstavách!
     Maminka Doubravka byla z mateřství trochu nervózní. Brzy přestala kojit (a tedy začala jezdit na výstavy) a posléze musela být oddělena, protože kousala malé do uší. Mateřských povinností se tedy s grácií sobě vlastní ujala Amála.
     I proto jsou vrhy E a F rozdělovány spíše uměle. Jinak byly celou dobu pohromadě. A tak i tento vrh strávil jeden víkend na návštěvě u mé kolegyně Radky.
     Závěrem děkujeme paní Evě z CHS Kvítko za neskonalou ochotu a samozřejmě za Jasmína, který svou roli sehrál výtečně i přes to, že oba "mladí" přišli do tohoto vztahu bez předchozích zkušeností. Nechť se daří i dál!
 
 
Ferdinand   ŠAMPION SK
 
     Ferda - naše vysněné jméno. Každé správné morče se musí jmenovat Ferda. Dobrá, trochu jsme ho zušlechtili tím, že oficiálně je to Ferdinand, ale tak mu nikdo nikdy neřekl.
     Ferďásek se narodil s velmi mohutnou stavbou těla, superkulatou hlavou a velmi tmavou červenou barvou. Od narození se jednalo o výstavní typ.
     Kvůli Ferdovi jsme opsali půl republiky, dodatečně se všem omlouváme za mail! :-D Byl tak nějak zamluven - nezamluven ve více chovatelských stanicích. Nakonec však vyhrálo Slovensko. Doufáme, že i nadále budeme moci Ferdu sledovat nejen na www stránkách, ale třeba i na výstavách.
     Doprava na Slovensko byla také vtipná. Začala 28. 4. a dovršila se 1. 5. Já dovezl morče z Plzně do Prahy a tam ho předal. Ferda z Prahy odcestoval do Kolína, kde se ho ujal náš kamarád. Tento ho potom odvezl na výstavu do Hradce Králové, kde si ho převzal adept posuzovatel pan Michal Sviatko, který ho dopravil na Slovensko. Všem, kteří se účastnili tohoto transportu, z celého srdce děkujeme!

     
♂ Fuňéz
 
     Náš milý Funík v naší CHS zůstal nakonec velmi dlouho. A to až do 20. května, kdy jsme ho v Praze na hlavním nádraží předali ochotné slečně, která ho dopravila do Teplic budoucí majitelce. A my za odměnu dopravili jejího sknníka na výstavu do Olomouce.
     Z Funíka vyrostl krásný sameček a dva bílé chloupky na čele ho asi nikterak netrápí. U nových majitelů se zabívají chovem šimlíků, tak si snad i užije, chlapec.
     Tento morčík byl zamluvený od samého narození. Nakonec den před předáním budoucí majitelka přestala komunikovat. A i díky ní jsme na naše www stránky připsali podmínky prodeje.
     U Funíka jsme mimo jiné obdivovali jeho hlasový projev. Řval furt! :-D V noci reagoval na pohyb deky, ráno, když u sousedů vrzhly dveře, byl vzhůru a pískal. Reagoval na jakýkoliv pohyb i zvuk. Místy to bylo až nesnesitelné. Proto si vysloužil přezdívku "Řvousenka".
     Jinak to byl právě Fuňéz, který odnesl naši "jménovou obsesi". Snad ho toto jméno bude provázet velmi dlouho a bude naplňovat tváře úsměvem!
 
Fatima   ŠAMPION ČR   
 
     Fatimka se narodila jako jediná holčička vrhu. Měly o ni zájem dvě naše spřátelené CHS, nakonec "vyhrála" CHS Marsyas a Fatima se stala posilou jejich chovu červených. Protože Marsyas má skvělé stránky, víme, že budeme moci tuto morčičku sledovat.
     Má docela pěknou kulatou hlavu a i červenou barvu. Jenom je prošimlovaná jedna noha. Tak uvidíme, jak veliký handicap to bude v případné výstavní činnosti.
     Přidáno dne 19. září 2011: Fatima se po 5 výstavách stává šamiponkou ČR (s výsledky: 96 b., 95,5 b., 95 b., 95,5 b., 96,5 b.). Na výstavě v Chebu 17. 9. 2011 se stává 3. nejlepším hladkým juniorem. Šimlování nohy se ztratilo, ale pravděpodobně zdědila drobnější vzrůst po matce.
     
-----------------------------------------------------------
Vrh E - 24. 3. 2011                                             
Quintana Pod Stránksou skálou + Winkie Dvůr obora
 
     Velmi radostně očekávaný vrh E provázely samé příjemné historky. Vezmeme-li to od začátku, tak Amálie přijela na návštěvu v den své říje. Takže jsme znali den početí. Proto jsme věděli, že porod přijde někdy kolem prvního jarního dne. Jako pokaždé si však Amí dala načas a prcky si ještě na chvíli ponechala u sebe. Tedy. V sobě!
     Ve čtvrtek 24. 3. 2011 kolem půl šesté ráno nás však vzbudilo lehké vykvinknutí. Již den předtím byla Amálie "divná". Kousala kolem sebe jako šílená, snažila se utéct z porodnice a velmi hlasitě se projevovala. Došlo to tak daleko, že jsme ji v noci museli přehodit z plastboxu, který chtěla rozkousat, do 3 + 1. A teta Doris se stěhovala do provizorního ubytování.
     Vrátíme-li se zpět k onomu rannímu vykviknutí - ještě opsalí jsme koukli do terárka. Pod Aminou se již "hlemejždily" tři kuličky. Všechny živé, již očištěné, mající se k světu. Takže tento porod sice probíhal za naší přítomnosti, ale pouze fyzické. Za samotného zrození jsme viděli jenom porod poslední placenty.
     Éčka čítají dvě holky a jedenoho klučíka. U něho ještě trochu bojujeme s barvou, budeme upřesňovat, zda se jedná o červenou.
     Z genetických pokusů nakonec sešlo a barevná pestrost se nekonala. Hold, jak již bylo napsáno jinde, genetika si stejně vždy udělá, co chce!
     Ze života Éček lze uvést, že byly po celou dobu svého života společně s Fky, takže se jednalo spíše o jeden tým. Zajímavostí je, že si všechna naše morčata (Amálu, Éčka i Fka) půjčili na 4 dony domů budoucí majitelé Exíka. Děkujeme za vzornou péči! ;-)
     Éčka komplet trochu bojovaly s barvou. Na bocích začaly hodně světlat. Až jsme vzali Epošku na výstavu do České Lípy, abychom poprosili nějakého posuzovatele o určení barvy. Odchytili jsme paní Kroftovou. Prý se jedná o červenou a máme počkat, až se morčata přesrstí. Pak by se měla barva sjednotit.
     Závěrem ještě jednou děkujeme Martinovi z CHS Golden Bay za zapůjčení Winkýska, za šušukanie a vůbec za vše! ;-) 
 
 
Epocha              
      Epoška - kočička mazlivá, která bez problémů jedla z ruky a nechávala se mazlit a tahat! Zůstala v naší CHS velmi dlouho. Novou majitelkou se stala malá slečna ze Zábřehu na Moravě. K předání Epošky došlo 21. 5. 2011, když jsme jeli na výstavu do Olomouce. Právě v Zábřehu jsme v 6.27 vyskočili z vlaku, předali Epošku a hned v 6.29 pokračovali dále.
Věříme, že Epocha získala skvělou majitelku a jsme rádi, že se dostala právě k ní.
  
♀ Energie     
      Endží se narodila jako nejsilnější morčátko vrhu. A také narostla již u nás do úctyhodných vah. Předávali jsme ji 28. dubna na nádraží v Praze pánovi, který měl u nás předběžnou rezervaci. Jejím novým domovem jsou Litoměřice. Doufáme, že bude vzorně rezprezentovat naši CHS.
 
Excelsior
 
     Milý Exík, chlapeček, který dokázal uprostřed noci rozpovídat celé osazenstvo naší CHS. Již u nás měl velmi statnou tělesnou konstituci. A od začátku se stal miláčkem a oblíbencem dětí naší kolegyně Radky. Nakonce v jejich rodině také skončil - a stal se mazlíčkem. Jsme přesvědčeni o tom, že budeme mít o Exíkovi průběžné informace. Nasvědčuje tomu již zaslaná MMS z prvního dne pobytu mimo naši CHS. Přejem tedy málo starostí a hodně radostí s morčátkem!
     Doplněno 5. 12. 2011 - po návštěvě u Lehečků jsme s pomocí internetových znalců seznali, že Exík je barvy oranžové!
     Doplněno 3. 3. 2013 - bez udání důvodů, bez rozloučení a náhle Exík umírá.
-----------------------------------------------------------
 
 
Vrh D - 18. 8. 2010                                         
Quintana Pod Stránskou skálou + Marsyas Burito
 
     Déčka se nám narodila o prázdninách roku 2010. Došlo ke spojení naší Amálie (Quintana pod Stránskou skálou) a Buráka (Marsyas Burito) z CHS Brusinka. Jednalo se o první Burákovy potomky. 18. 8. v 8,00 se na svět vykulil první prcík. Následovalo jich pak ještě dalších 5. Celý vrh tedy čítal 6 morčátek (4 červeňáčky, 2 šimlíky). Jeden červeňáček se však narodil velmi maličký a nedovyvinutý. Ze zbylých pěti byla jedna samička, čtyři samečci.
     Velkou část života prožila déčka ve Zruči nad Sázavou v letním výběhu. Velký dík patří babičce, která se o ně vzorně starala a jejich odjezd ze Zruče téměř oplakala. Další kus života strávila déčka v Kolíně, protože v Plzni probíhalo velké stěhování do nového bytu. V kolínském ubytování prožívali všichni svou pubertu. A proto i zde je nutné velmi poděkovat, neboť není lehké se starat o 5 pubertální morčátek. :-)
     Všichni z tohoto vrhu také neunikli kritickému oku naší kamarádky (a mé studentky) Báry z CHS Marsyas, která v mém kabinetě okoukla všechny maličkaté. A potvrdila, že v celém vrhu je pouze jeden jediný zálomek. Děkujeme za hodnocení!
     Děkujeme též "Brusinkám" za zapůjčení Buráka.
     A když jsme u děkování, je nutné zmínit také Amálii, která opět byla skvělou a obětavou matkou s pevnými nervy. Tentokrát to bylo opravdu potřeba.
  
 
Dudley (zvaný Dudlík)
  Tento morčík našel svou majitelku, mladou paní, která týden před převzetím Dudlíka vstopila do manželství, na portálu aukro.cz. Je to jediný nositel zálomku v celém vrhu. Nutno ale zmínit jeho poměrně vyvinutý hlasový projev. Opravdu ječel při každé příležitosti. A jeho zvykání na samotu bylo téměř nesnesitelné. V současné době bydlí Dudlík v Praze - Horních Počernicích. Nová majitelka si ho vyzvedla před Ikeou na Černém Mostě sobotu 25. září 2010.
 
Dastan
    Dastánka nakonec potkal osud "toho posledního". Sice byl zamluvený od prvního týdne narození, ale s paní byly komplikace v komunikaci. Skončilo to tak, že v týdnu předání zrušila druhá strana rezervaci.
     Rychle jsme dali inzerát a již druhý den měl Dastan (jméno zvoleno podle hlavního hrdiny filmu "Princ z Persie") nový domov. K jeho předání došlo díky našim kolínským přátelům dne 12. října 2010 před vlakovým nádražím Praha Libeň. Dastan tak odcestoval do Velvar, kde na něj čekala i morčecí kamarádka.
 
Didi
  Didánek, jmenovec jednoho našeho kolegy (Zdravíme!), rozmazlený, trochu preferovaný a pozitivně diskrimovaný klučík. Mnoho času strávil v Kolíně (Děkujeme za bezkonkurenční péči!), neb měl trochu trable s dopravou do svého nového bydliště, kterým je Polsko - CHS Mientus. Nejprve bylo domluveno, že naši kamarádi dovezou Didiho do Pardubic na výstavu, protože my jsme byli na židosemináři v Ravensbrücku. Zde si ho pan posuzovatel Matyas Kozuch převezme a doveze do Polska nové majitelce. Předání ovšem nedopadlo, pan posuzovatel odjezl brzy. A bez Didiho.
     O týden později jela do Polska paní Andrea Kroftová. Proto jsme Didiho dovezli do Prahy, předali ho paní Kroftové a tentokrát již odcestoval. Velmi děkujeme za transport!
     V CHS Mientus bude Didi plnit funkci "plemenného býka". A zadařilo se mu! http://www.mientuscavies.pl/mioty/g10.php
     
Damián
  ... zvaný "Mlíko". Výrazný šimlíček vrhu. A to nejen svým zbarvením (Mimochodem - výstavní komise by nebyla nadšená! Bílá barva na hlavě a nedobarvené pacičky nejsou dle standardu.), ale i svým chováním. Zlobil všechny své sourozence, a pak se tvářil, jakože se nic neděje. Ze sourozeneckých šarvátek si odnesl prokousnuté ucho.
Damise jsme předali nové majitelce 25. září 2010 v Praze na náměstí Míru. Prodávala zde ve stánku. Daminána převezla do jeho nového domova v Hrušovanech u Brna, kde bude dělat společnost pětiletému klučíkovi. V novém domově se přejmenoval na "Ouško".
 
Doubravka
 ... zvaná "Kakao" nebo také "Madla z Cihelny", jediná holčička tohoto vrhu, zůstala v naší CHS. Více informací o ní proto naleznte v sekci "Morčátka".
 
 
 
-----------------------------------------------------------
 
 
Vrh C - 23. 2. 2010                                   
Quintana Pod Stránskou skálou + Uncas Pod Stránskou skálou
 
  První vrh pod hlavičkou oficiální CHS nedopadl vůbec dobře. Lépe řečeno - byl tragický. V úterý 23. 2. nás v půl šesté ráno vzbudilo divné kvíkání. Po rozlepení očí a rozsvícení lampičky jsme zjistili, že Amálka rodí. Už nešlo spát. Byl to druhý vrh za naší přítomnosti. A tentokrát byla jiná atmosféra než při vrhu B. Něco jako kdyby nebylo v pořádku.
  Narodily se 3 holčičky, všechny v barvě červené. Nadšeně očekávaný šimlík ani jeden. První samička - Cilka - umřela okamžitě po porodu. Druhá - Cibulka - se malounkou chvilku měla k světu. Avšak netrvalo dlouho a zemřela také. Nejnadějněji vypadla poslední samička - Cikorka. Dokonce sála i mléko od mámy. Ale i ona po šesti hodinách života umírá.
 Podle všech znaků se jednalo o předčasný porod. Malé měly místy olysalou srst, bílé a měkké drápky a velmi nízkou porodní váhu (60, 65 a 60 g).
  Co hůř, po porodu na tom byla špatně i Amálie. Přestala jíst, jevila známky apatie a skoro se nepohybovala. Tak jsme honem vyrazili k veterináři. Naordinoval nám umělou stravu do stříkačky a prohlédl nás. Vše bylo v pořádku, pravděpodobně se jednalo o nějaký útok virů, které zapříčinili též onen předčasný porod. Po čtrnácti dnech jsme mohli konstatovat, že je matka zcela v pořádku.
 
  Takto neslavně tedy dopadlo páření s Uncasem Pod Stránskou skálou z CHS Marsyas. Věříme, že následující vrh, který bude za pěkně dlouho, dopadne o poznání lépe.
 Na "céčka" jsme se velmi těšili, dokonce už mladí byli předem rozebraní. Je nám to moc líto!
 
 ♀ Cilka                  Cibulka             Cikorka
       
   
 
 
-----------------------------------------------------------
 
 
Vrh B- 29. 7. 2009                                  
Quintana Pod Stránskou skálou + Ron
 
  Od vrhu A jsme lehce podcenili kamarádství Amálky a Rona. A tak jsme se už 29. 7. mohli těšit z nově příchozích morčátek. Amálka zvládla vše na jedničku a opět byla úžasnou matkou.
 V tomto vrhu se narodilo 5 mláďat - 2 kluci, 3 holky. Bohužel jedna samička se však narodila mrtvá.
 Díky dopoledním hodinám porodu a právě probíhajícím letním prázdninám jsme měli štěstí a celý porod mohli pozorovat. Neskutečně zajímavé! K porodu se váže slavná historka o mém návratu z cesty do práce. "Tomí! Kde jsi? Amála rodí!!!" :-)
 Skoro celý svůj pobyt u nás prožila tato mláďátka ve Zruči nad Sázavou ve výběhu na trávě. Narodila se však v Plzni. Všichni také strávili několik dní na chatě ve Vlastějovicích u našich přátel. Děkujeme za péči všem - jak ve Zruči, tak ve Vlastějovicích!
   Morčátka vrhu B byla předána majitelům s neoficiálním certifikátem původu.
 
Babetka
 Nejzajímavěji vybarvené morčátko z tohoto vrhu. Současné bydliště - Olbramovice u Brna. Opustila nás 24. srpna 2009 a stále se jmenuje Babetka. Fotky starší Babetky k dohledání ve vedlejší sekci.
Babetku jsme do Brna dovezli osobně. Přestože domluva zněla, že se s novou majitelkou sejdeme na Masarykově náměstí, jezdili jsme po Brně jako splašení s morčátkem v piksle! Paní majitelka se totiž zdržela v práci a na posledních chvíli změnila místo setkání. I přes veškeré komplikace jsme Babetku předali do nových a jistě starostlivých rukou.
 
 
Bárný
 Ze všech "béček" se prodal jako poslední, a to na aukro.cz. Trošku takový náš "roztomilý truhlíček". Všude lezl, všude padal, do všeho strkal nos. Dne 27. srpna si ho nová paní majitelka vyzvedla přímo na gymnáziu - Bárnýsek se totiž podíval v poslední den ke mně do práce, kde z něj byly všechny kolegyně unešené!
Z dní následujících víme, že Bárnýsek dostal po domácku udělaný domeček - krásný, celodřevěný. A aby se mu nestýskalo, bydlí společně s králičí slečnou.
I tito majitelé jsou v kontaktu a fotky velkého Barňase lze dohledat na našich stránkách.
 
 
Bivoj
   Nejstatnější a nejsilnější morče vrhu B. A přitom se narodil poslední! Lehce panovačný, svéhlavý - prostě dělající čest svému hrdému jménu. S Bivojem jsme se rozloučili 28. srpna 2009. Odstěhoval se do České Kamenice, kde získal nejen skvělé majitele, ale také morčecí partnerku Nelinku (viz malé foto). A přejmenoval se na Kennyho.
V září 2009 k nám došla zpráva, že Bivojek nebydlí s morčecí slečnou, ale ze slečny se vyklubal také sameček.
 
A z následující komunikace vyšlo najevo, že oběma samečkům byla pořízena samička. Tak je možné, že Bivoj - vlastně Kenny - plodí děti. Spekulací je, zda si majitelé nechali všechna 3 morčátka. Z internetových stránek víme, že přemýšleli o redukci počtu. Odnesl to Bivoj?
 
 
Bobinka
 Bobinka se narodila jako první ze všech - rodící matka na ni po celý porod seděla. Až jsme měli strach, aby to neodnesla. Bobinka však přežila a byla neuvěřitelně milá. A oproti sourozencům nezvykle zbarvená. Ač se prodala také přes aukro.cz, zůstala přímo v Plzni, a to na Košutce. 31. srpna v 18,45 si ji "U Andělíčka" vyzvedla nádherná blonďatá slečna.
 
 
Bára
Tato morčecí samička se bohužel narodila mrtvá.
 
 
 
-----------------------------------------------------------
Vrh A- 21. 5. 2009                                   
Quintana Pod Stránskou skálou + Ron
 
Adam
    První miminko narozené tehdy ještě v neoficiální CHS Morčata z Hasičárny. Rodiči jsou Amálie a Ron. Narodil se ve čtvrtek 21. 5. 2009 v podvečerních hodinách.
 Po tatínkovi získal černou barvu, špičatý čumáček a zálomky na ušiskách. Po mamince hnědou barvu a uřvanost. Vypadá to tedy na samé dobré vlasnosti.
 Jako každé správné miminko byl neustále přisátý k mamince a pil mléko.
 Od narození velký cestovatel - 29. 5. 2009 absolvoval společně s maminkou Amálií cestu vlakem z Plzně do Kolína, kde se představil budoucím majitelům. Následujícího dne opět vlakem popojel až do Zruče nad Sázavou. Zde se seznámil s celým širokým příbuzenstvem. Dokonce i s králíkem Montym, s nímž si ale nepadl do noty. A 31. 5. 2009 pak nakombinoval cestu vlakem (Zruč nad Sázavou - Vlastějovice, Kolín - Plzeň) a autem (Vlastějovice - Kolín).
 23. 6. 2009 kolem šesté večerní nás Adam opustil. Získal nového senzačního majitele. A přejmenoval se na Olivera.
  Odvoz z Plzně byl také zajímavý. Ráno v šest hodin byl Adam oddělen od rodičů. Zavřen do přepravky a připraven na cestu. V tu chvíli začal řvát. Strašně nahlas. Pískal ve výtahu, pískal před panelákem, pískal v tramvaji, pískal ve vlaku. Že nemá cenu řvát pochopil někde před Berounem. Děkujeme všem, kteří tuto cestu hrůzy byli nuceni podstoupit!
  Majitelé Adama jsou sice našimi přáteli, ale v současné době nejsme schopni aktuální foto zajistit.
TOPlist